ЕС и ДДС
Новите правила за прозрачност ще улеснят държавите-членки на ЕС при идентифицирането на онлайн продавачи, които не спазват задълженията си по ДДС.
Страните-членки на ЕС вече ще могат по-лесно да откриват измами с ДДС с новите правила относно трансграничните плащания, които са в сила от 1 януари 2024.
Измами с ДДС могат да възникнат в електронната търговия, когато онлайн продавачи без физическо присъствие в държава от ЕС продават стоки или услуги на потребители в ЕС, без да се регистрират по ДДС където и да е в ЕС, или като декларират по-ниска от действителната стойност на своите онлайн продажби.
Новите правила на ЕС за прозрачност ще доведат до потискане на тази измама, като предоставят на данъчните органи необходимите инструменти за откриване на тази измама. Новата система се фокусира върху доставчици на платежни услуги, като банки, платежни институции и пощенски услуги, които колективно обработват по-голямата част от онлайн покупките в ЕС.
Новите правила означават, че тези институции ще трябва да наблюдават получателите на трансгранични плащания. От 1 април те трябва да предават информация за онлайн продавачите, които получават повече от 25 трансгранични плащания на тримесечие, на администрациите на страните членки.
След това тази информация ще бъде добавена към нова централизирана база данни, Централната електронна система за разплащателна информация (CESOP), където ще се съхранява, обобщава и сравнява с други данни.
След това цялата информация в тази база данни ще бъде предоставена на държавите-членки чрез Eurofisc, мрежата на ЕС от специалисти за борба с измамите с ДДС, което ще улесни идентифицирането на онлайн продавачи, които не спазват задълженията си по ДДС, включително фирми, които не се намират в ЕС.